Topinambura hlíznatá / Slunečnice hlíznatá

  • Cena:40,00 Kč
     
  •   
     
Topinambura hlíznatá / Slunečnice hlíznatá
 
 
Helianthus tuberosus

Ačkoli Angličané tuto rostlinu nazývají „jeruzalémský artyčok“, nepochází z Jeruzaléma a dokonce nemá ani nic společného s artyčokem. Slovo Jeruzalém v jejím jméně je zkomolenina italského „girasole“, tj. slunečnice, která je blízkým příbuzným topinambuře. Hlízy připomínají artyčok ořechovou chutí – to je vysvětlení druhé poloviny jména.

Statná, vůči mrazu odolná vytrvalá rostlina pochází ze Severní Ameriky, kde roste na vlhkých místech. Ve 20. letech minulého století se z topinambury průmyslově vyráběla fruktóza a jako cukrovarnická surovina byla považována za nástupce řepy a cukrové třtiny.

Pěstování: Topinambura nejlépe prospívá na slunných stanovištích, ale roste dobře i ve stínu. Daří se jí ve většině půd. Ale na chudých půdách jsou hlízy malé; nejlepších výsledků dosáhneme na písčitých půdách zadržujících vlhkost. Topinambura roste i v těžké hlinité půdě, pokud není příliš kyselá nebo podmáčená. Díky vláknitým kořenům je vhodná k zúrodnění neobdělávaných půd. Vysoké lodyhy vytvářejí dočasnou zástěnu nebo větrolam, ale na nechráněných místech potřebují oporu. 

Rostlina je příbuzná slunečnici, je vytrvalá, mrazuvzdirná, léčivá, v zemi tvoří jedlé hlízy (nejlépe je sbírat je na podzim - jsou největší, možno během celého roku, pokud není příliš zamrzlá půda i v zimě), vysoká 1,5 - 2,5m. Kvete žlutými květy. 

Slouží především jako dietní potravina, která je mimořádně vhodná pro děti, seniory, rekonvalescenty, diabetiky. Při pravidelné konzumaci se projeví jeho účinek protirevmatický, protiastmatický a harmonizační působení na žlučník. Zmírňuje těhotenské křeče a nevolnosti. Pomáhá při otocích, odvodňuje, reguluje menstruaci a působí jako prevence proti potratu nebo předčasnému porodu. Snižují hladinu LDL-cholesterolu (to je ten "špatný").

V prodeji hlízy cca 5 ks.

 
Máte nějaký dotaz na toto zboží? Neváhejte a zeptejte se nás.
*
 
 
*

(zadejte prosím výsledek z důvodu ochrany proti zneužití)
 
Přihlásit
Zapomněli jste heslo?
Zadejte Váš e-mail a přihlašovací údaje Vám budou zaslány na Vaši e-mailovou adresu zadanou při registraci.


Košík je prázdný

Rychlé vyhledávání
Facebook
Reklamace

Pro bližší informace o postupu reklamace klikněte na odkaz: Reklamace

 
 
 
© Květinářství u Františka