Přírodní multivitamíny v nejlépe stravitelné a využitelné formě od kvalitního českého výrobce.  

Zde naleznete základní popis rostlin, z kterých vše toto pochází, níže na stránce naleznete nabídku novinek a mixovaných výrobků. Dále je potom tato sekce dělena podle druhu rostliny na sekce výrobků z Rakytníku, Brusinek a Borůvek. 

 

Rakytník řešetlákový:  

Rakytník obsahuje vitaminy A, B, C, D, E, K a AMINOKYSELINY.
Plody rakytníku jsou přirozeným koncentrátem všech nejdůležitějších vitamínů: A, B, C, D, F, K, aminokyselin, cukrů, tříslovin a silic.

Aminokyseliny:  jsou nezbytné k udržování a obnově svalů, šlach, kůže, vaziva, žláz, nehtů a vlasů. Dále se účastní tvorby hormonů (např. Inzulinu), různých tělních tekutin a enzymů, které spouštějí tělesné funkce. Neesenciální aminokyselina arginin snižuje riziko infarktu a mozkových příhod rozšiřováním cév a snižováním krevního tlaku. Zmírňuje rovněž bolesti při angině pectoris. Taurin léčí srdeční selhání, snižuje vysoký krevní tlak. Karnitin se také účastní na metabolismu tuků a může tak pomáhat snižovat vysoké hladiny trigliceridů (krevních tuků příbuzných cholesterolu). Taurin může byt dobrodiním pro epileptiky tím, že v mozku zvyšuje tvorbu určitých látek. Je také hlavní složkou žluči a může pomáhat při prevenci žlučových kamenů. Vyživuje svaly, protože v nich umožňuje spalování tuku na energii. Lyzin patří k nejúčinnějším lékům při oparech a při léčení pásového oparu a aftózního zánětu ústní sliznice.
Vitamin A:  zabraňuje šerosleposti, udržuje dobrý zrak, zvyšuje rezistenci k infekcím, nemocem z nachlazení, chřipce, chrapotu a bronchitidě. Pomáhá také zvládat opary, pásový opar, bradavice, oční infekce a poševní kvasinkové infekce, léčí akné, ekzém. Při dostatečně vysoké hladině vitaminu A v organismu se může zvyšovat účinnost chemoterapie.
Vitamin B:  pomáhá v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a mozkových příhod, pomáhá léčit deprese, zmírňuje nespavost, léčí syndrom karpálního tunelu, chrání před určitým typem chudokrevnosti, brání nervovým bolestem, pocitu brnění a snížení citlivosti v končetinách, může zlepšovat roztroušenou sklerózu a hučení v uších.
Vitamin C:  zvyšuje imunitu, zmírňuje příznaky a zkracuje délku nachlazení, urychluje hojení ran, udržuje zdravé dásně, pomáhá při léčbě astmatu, pomáhá v prevenci šedého zákalu, chrání proti některým formám rakoviny a srdečním nemocem.
Vitamin D:  udržuje zdravé kosti a zuby, pomáhá v prevenci rakoviny prostaty a prsu, zpomaluje progresi artrotického procesu v kolenních kloubech. Je důležitý v prevenci osteoporózy, choroby, která způsobuje řídnutí kostní tkáně a tím zvyšuje riziko zlomenin.
Vitamin E:  pomáhá v prevenci srdečních a cévních onemocnění včetně infarktu a mozkové mrtvice tím, že redukuje účinky LDL (škodlivého) cholesterolu a brání tvorbě krevních sraženin. Nové poznatky svědčí pro to, že vitamin E může snižovat riziko srdečního onemocnění o 25 až 50 procent a chránit i před anginou pectoris a ve spojení s vitaminem C blokuje některé škodlivé účinky tučných jídel. Může také zmírňovat premenstruační citlivost a bolest prsou. Krém nebo olej s vitaminem E podporuje hojeni ran. Pomáhá zneškodnit toxiny z kouře cigaret a jiných znečisťujících látek, zpomaluje postup Alzheimerovy a možná i Parkinsonovy choroby.
Vitamin K:  snižuje riziko vnitřního krvácení, chrání proti nadměrnému krvácení po operačních zákrocích, pomáhá při stavbě silných kostí.
Brusnice Brusinka:  

Brusinka je celoročně zelený keříček, 10 až 30 cm vysoký, dřevnatějící. Květy se vyskytují v koncových hroznech, koruna je zvonkovitá, bílá, s růžovým nádechem. Známé plody jsou červené a jedlé bobule. Z rostliny se sbírá list (Folium vitis - idaeae). Droga (tedy list) z účinných látek obsahuje fenolický glykosid arbutin (asi 5 %, více v listech než v plodech), flavonoidy, třísloviny, kyselinu gallovou, benzoovou a šťavelovou, hydrocholin, cholesterin, tanin, vaccinin, trochu vitamínu C a další látky, ze stopových prvků je zajímavý zejména hořčík.
Plody obsahují podobné látky, mají ale více cukru, barviv, kyseliny šťavelové a vitamínu C. Jak již bylo zmíněno, rovněž obsahuje glykosid arbutin. Droga má hlavně účinky močopudné a desinfekční, její užití je tudíž hlavně významné při zánětech močového měchýře či močových cest, působí i mírně protiprůjmově. Jako doplněk je možno brusinky užívat i při léčbě cukrovky a nemocech žlučníku.
Brusnice je kontraindikována při těžších poruchách jater. Také je důležité, že díky vyššímu obsahu kyseliny šťavelové by se plody neměly konzumovat při ledvinové dietě. Je zajímavé, že sušené brusinkové lístky výborně nahrazují listy medvědice lékařské, důležité léčivé byliny, která rovněž obsahuje glykosid arbutin a používá se při chorobách močových cest. Další výhoda oproti medvědici je, že medvědice může u některých osob vyvolat alergii.Tato droga by se neměla užívat v těhotenství a během kojení. Rovněž není vhodná pro děti mladší než 12 let. Brusinky jsou součástí originálně vyráběných doplňků stravy. U nich je třeba dodržet doporučené dávkování. Čerstvé a hlavně konzervované a sušené plody mají bohaté využití v kuchyni. Populární jsou jak k přímé konzumaci, tak k výrobě nejrůznějších moučníků, kompotů a marmelád.

Borůvka:   

(Vaccinium myrtillus)
Během druhé světové války zjistili piloti RAF kuriózní skutečnost, že se jejich noční vidění zlepšilo, když jedli borůvkový džem. Jejich téměř anekdotické zprávy podmínily výzkum borůvky, která se dnes používá při léčení široké palety zrakových poruch a jiných obtíží. Ačkoli plody borůvkového keříku jsou oblíbenou potravou od prehistorických dob, zprávy o jejich léčebném využití pocházejí až ze 16. století. Po staletí se používaly sušené plody borůvky nebo listy při různých chorobách včetně kurdějí (onemocnění z nedostatku vitaminu C), infekcí močových cest a při ledvinových kamíncích.
Borůvka je nízká keřovitá trvalka, která roste v lesích a na lesnatých loukách střední a severní Evropy. Keříčky s těmito sladkými tmavomodrými plody – borůvkami - lze najít i v západní Asii a ve Skalnatých horách v Severní Americe . Léčivou složkou jsou především sloučeniny flavonoidů; známé jako antokyanosidy. Proto je moderní terapeutickou formou borůvkový extrakt s vysoce koncentrovaným obsahem těchto látek.
Borůvka udržuje zdravý zrak, zlepšuje noční vidění a špatnou adaptaci na ostré světlo. Borůvka léčí řadu zrakových poruch včetně diabetické retinopatie,katarakty a makulární degenerace. Borůvka přináší úlevu při křečových žilách a hemerodech zvláště v těhotenství.
Mnohé léčivé hodnoty borůvky se odvozují od jejich hlavních složek, antokyanosidů, které mají mocné antioxidační účinky. Tyto sloučeniny pomáhají působit proti poškození buněk nestabilními molekulami kyslíku, nazývanými volné radikály.
Borůvka a její hlavní příznivé účinky: Výtažek z borůvek je důležitý rostlinný prostředek k udržení zdravého zraku, léčící i jiné oční poruchy. Zvláště důležitý je jeho účinek na oční sítnici, což je část citlivá na světlo, nutná k adaptaci na světlo a tmu. Užívá se k léčení šerosleposti stejně jako špatného vidění, vznikajícího jako reakce na prudké denní světlo. Borůvkový výtažek posiluje oční kapilární cévy a usnadňuje tak přísun okysličené krve do sítnice. Borůvka hraje tak významnou roli v prevenci i léčbě degenerativních onemocnění sítnice (retinopatií). V jedné studii bylo 31 nemocných léčeno denním podáváním borůvkového výtažku po dobu 4 týdnů. Užívání výtažku posílilo kapiláry a snížilo nitrooční krvácení zvláště v případech diabetických retinopatií (onemocnění sítnice při těžké cukrovce ).Dále je borůvkový výtažek účinný i v prevenci makulární degenerace (postižení místa nejlepšího vidění na oční sítnici) a katarakty – zákalu oční čočky. Tato onemocnění jsou hlavními příčinami ztráty zraku u starších lidí. V jedné studii bylo u 50 pacientů s kataraktou související s věkem zjištěno, že borůvkový výtažek v kombinaci s vitaminem E bránil tvorbě katarakty téměř u všech sledovaných pacientů. Vzhledem k tomu, že zvyšuje pevnost kolagenu – bohatého proteinu, který vytváří „páteř“ zdravé vazivové tkáně, může být borůvka cenná i v léčbě a prevenci glaukomu (zeleného zákalu), onemocnění způsobeného vysokým nitroočním tlakem.
Borůvka a další příznivé účinky: Protože antokyanosidy obsažené v borůvkách upravují průtok krve v kapilárách i větších cévách, může mít standardizovaný borůvkový výtažek cenu pro lidi s nedostatečným krevním oběhem v končetinách. Je vhodný i k léčení křečových žil a při bolestech a pálení při hemeroidech zvláště během těhotenství. Léčebný účinek borůvkového výtažku na kapiláry může prospívat lidem, kterým se snadno dělají modřiny. I když jsou nezbytné další studie, dosavadní údaje naznačují, že borůvka může mít ještě další využití. V jedné práci se uvádí, že dlouhodobé užívání borůvkového výtažku upravilo zrak u krátkozrakých lidí, přestože není jasné, jak k tomuto účinku došlo. Předběžné studie u žen ukazují, že borůvka pomáhá zmírňovat menstruační křeče, protože antokyanosidy uvolňují svaly včetně svalstva děložního. V pokusech na zvířatech se projevilo, že borůvkové antokyanosidy mohou vyléčit i žaludeční vředy.
 

 
 
 

   

 
 

Nejprodávanější zboží v této kategorii

 1. Rakytník a Brusinka 100% šťáva 250ml
  96,00 KčRakytník a Brusinka 100% šťáva 250ml Rakytník a Brusinka 100% šťáva 250ml Za studena vylisované
 2. Horký nápoj mini mix
  120,00 KčHorký nápoj mini mix Horký nápoj mini mix Dárkové balení na přípravu horkých
 • Medový mini mix
  Medový mini mix

  Medový mini mix

  Cena 120,00 Kč 
  Medový mini mix Dárkové balení medového mini mixu obsahuje med tří druhů.
   
   
  Cena 120,00 Kč 
 • Horký nápoj mini mix
  Horký nápoj mini mix

  Horký nápoj mini mix

  Cena 120,00 Kč 
  Horký nápoj mini mix Dárkové balení na přípravu horkých nápojů obsahuje tři druhy. Rakytník + brusinka + borůvka. Malá
   
   
  Cena 120,00 Kč 
 • Rakytník a Brusinka 100% šťáva 250ml Za studena vylisované plody rakytníku a brusinky. Účinky brusinky jsou obohaceny o vitam
   
   
  Cena 96,00 Kč 
 • Víno je vyrobeno originální technologií. Ke konzervaci a stabilizaci vína nejsou používány žádné chemické přípravky. Vlastnosti - chu
   
   
  Cena 178,00 Kč 
 
 
Přihlásit
Zapomněli jste heslo?
Zadejte Váš e-mail a přihlašovací údaje Vám budou zaslány na Vaši e-mailovou adresu zadanou při registraci.


Košík je prázdný

Poslední navštívené zboží
 • Doposud jste žádné zboží nenavštívili.
Rychlé vyhledávání
Facebook
Reklamace

Pro bližší informace o postupu reklamace klikněte na odkaz: Reklamace

 
 
 
© Květinářství u Františka